У деяких випадках, коли складаються непрості відносини між родичами, літні батьки вважають за краще подарувати нерухомість одному претенденту, а не залишати спадок. Таке рішення в подальшому, після відходу з життя старшого покоління, захистить обдаровуваного від виникнення непередбачених проблем. Заповіт можна оскаржити, майно доведеться ділити з іншими спадкоємцями. Незважаючи на те, що дарування вважається оптимальним способом передачі нерухомості, все – таки існують обставини, коли подарунок скасовується.
Коли скасовується дарування:
– наділений майном зазіхає на життя і здоров’я дарувальника або членів його сім’ї, завдає їм важкі травми;
– з отриманим майном новий власник погано поводиться, не стежить, не ремонтує. Результатом такої поведінки буде повністю ліквідна нерухомість;
– індивідуальний підприємець або юридична особа, проходячи процедуру банкрутства, вкриває його ж приміщення. Згідно із законом в цей час він не має право віддавати в дар нерухомість третім особам;
– пенсіонер вирішив повернути квартиру в зв’язку з важкою життєвою ситуацією. Можливо, йому знадобилися кошти на лікування;
– наявність примітки в договорі про те, що житло повертається власнику, якщо обдаровуваний йде з життя раніше дарувальника.
– угода скасовується, якщо судом встановлюються факти тиску на власника. Подарунок, зроблений з примусу, повертається дарувальнику.
Ухвалення майна вигідно одаряемому, коли в дар йому дістається квартира від близьких родичів – батьків або бабусі з дідусем. У цьому випадку він не платить ПДФО – 13% від вартості об’єкта. Якщо дарителями є родичі другої лінії дядько і тітка, або більш далека рідня, податок потрібно платити обов’язково.
Як оформляється договір:
– якщо передається частка в приміщенні, дарування потрібно обов’язково завірити у нотаріуса. Коли нерухомість віддається єдиним власником, без нотаріального завірення можна обійтися;
– для того щоб новий власник, став повноправним господарем майна, дарування потрібно зареєструвати в Реєстрі. Зразок можна взяти в інтернеті. Документ друкується у трьох примірниках і здається в МФЦ разом зі свідоцтвом про власність. Через тиждень господар отримує зареєстрований договір дарування і виписку, що підтверджує його права на нерухомість.
Наявність прописаних мешканців
Якщо в квартирі є зареєстровані громадяни, потрібно визначитися, чи залишаться вони там проживати після зміни власника. Умови обговорюються заздалегідь і фіксуються документально. Коли дарувальник не передбачає можливість подальшої реєстрації живуть осіб, які мають право користування майном, новий власник має право подати заяву в суд на їх виписку. У разі позитивного результату, на руки видається судове рішення, яке набирає чинності через 30 днів після засідання суду. Отриманий документ про позбавлення мешканців прописки здається в МФЦ. Через три дні вони знімаються з реєстрації.
Де допомагає договір дарування
Для того щоб в сім’ї, з нестабільними відносинами, не виникло загального права на нерухомість, що належить батькам одного з подружжя, квартиру дарують синові або дочці. Тоді друга половина не має ніяких прав на приміщення при розлученні.
Якщо об’єкт знаходиться в частковій власності, і власники інших частин квартири проти продажу, можна подарувати свою площу без згоди інших власників.